top of page
  • Фото автораVolynia

Луцьк на межі ХІХ-ХХ ст.

Оновлено: 19 лист. 2021 р.

Розквіт волинської фотографії, якщо звісно її можна назвати "волинською" припадає на роки Першої світової війни. Тоді, у ті буремні часи, австро-угорські та німецькі солдати масово фотографували міста, містечка та села для того, щоб показати рідним де вони є та що бачать.


А що ж було до? Теж були фото, здебільшого для поштівок, а також кабінетні фото, тобто такі, які робилися у фотосалонах. Просто так міста майже ніхто не фотографував, надто дорога була ця забавка — фотографія.


Приватний пасажирсько-буксирний човен на тлі храму в Рованцях. 3.08.1900

Наша підбірка фото хоч і показує Луцьк на межі століть, але ці фото також виконані не просто так. Усі вони свого часу знаходилися в колекції городоцького музею Федора фон Штейнґеля, а більшість зроблена під час експедицій по вивченю історії та культури Волині.


Караїмська кенаса. 1896 (фот. Мошков В.)

До найстаріших фото цієї підбірки належать зображення караїмської кенаси та вигляду на луцький замок з мосту через річку Глушець. Автором обох є російський етнограф Мошков Валентин (1852-1922). Цікаво, що у музейних звітах подано, що фото виконані у 1897 році, але на фото 1896 рік.


№548 Інтер'єр караїмської кенаси. 1896 (фот. Мошков В.)
Луцький замок. 1896 (фот. Мошков В.)

Цінними також є фото стін окольного замку, так як для звичайного гостя міста того часу вони не були цікаві, окрім окремих частин. Серія була виконана 4 серпня 1900 року Матвєєвим А.


Вид на костел та колеґіум єзуїтів. Фото зроблене з внутрішнього дворику т.зв. будинку Косачів
Стіни окольного замку з внутрішньої сторони. Справа вежа Чарторийських
Вид на окольну стіну від воріт домініканського монастиря
Луцька в'язниця (колишній монастир Бригідок)
Вид на окольну стіну між в'язницею та Стировою вежею

Тоді ж були виконані і фото самого замку. На них зображено міст перед В'їздною вежею, саму вежу та будинок у внутрішньому дворі. Останній, до слова, вже у ХХІ ст. був перебудований, що змінило його пропорції та загальний вид.


В колекції Городоцького музею були фото риз з луцького костелу Петра і Павла. А найбільш мальовничим зображенням ми б назвали вид на вуличку поблизу Стирової вежі замку. Фото було подароване Офросімовим.717 переглядів0 коментарів

Пов'язані пости

Дивитися всі

コメント


bottom of page