top of page
  • Фото автораVolynia

Класна хроніка однієї з луцьких шкіл Ч.3

Подаємо останню частину класної хроніки учнів Семикласної загальноосвітньої публічної школи №7 ім. Марії Конопницької. Це цікаве джерело історії Волині та історії шкільництва міжвоєнного періоду.

 

Дня 3 вересня IX 1935 р. Пройшли канікули і розпочався навчальний рік. Дня 3 вересня кожен поспішав до школи, бо там, на шкільному подвір’ї, було багато дівчат, які розмовляли між собою, сміялися та жартували. Того дня кожна дівчинка була одна веселіша іншої, розповідали про свої пригоди, яких кожна мала чимало. Потім ми стали в пари і пішли до костелу. Після завершення служби ми розійшлися додому. Писала Леонтина Овсяк (пол. Leontyna Owsiakówna)


Дня 22 IX 1935 р. Ми довго очікували дня, коли мав статися виїзд з Луцька. Дорогою до Рівного ми спостерігали за гарними краєвидами нашої околиці. Нам було весело в потязі. У нашому купе була Пані Любєнєцка (пол. Lubieniecka), з якою ми весело провели час. Нарешті потяг зупинився в Рівному. Ми висадилися на станції та вирушили до костелу. Зовні костел виглядав дуже гарно. Коли ж зайшли всередину він нас неймовірно вразив. Протягом довшого часу ми пробули в костелі. З костелу ми попрямували на Волинський ярмарок. На ярмарку ми бачили усі роботи та працю волинян. Був чудово зліплений замок з глини, мапа залізничних шляхів. Були там дуже гарні речі, які ми із захопленням оглядали. Усі павільйони ми оглядали до години 8. Потім ми стали парами та пішли на станцію. День наш був дуже веселий. В дорозі ми спали, бо були втомлені, а також було вже пізно. Ми щасливо доїхали до Луцька. Після виходу з потягу ми розійшлися по домівках. Писала Л. Овсяк (пол. L. Owsiakówna)Дня 25.X.35 жовтня В днях 2 по 8 ми відзначали тиждень загальноосвітніх шкіл. Цими днями усі школи були прикрашені. У кожній школі проведено академію, дохід з якої переказано на будівництво шкіл. То ж і наша школа була прикрашена. У кожному класі на вікнах були наклеєні плакати з написом "будуймо школи". Фронтон школи був прикрашений вінком, який був оздоблений прапорцями. Наша школа також провела академію, а дохід спрямовувалися на будівництво шкіл. Але не лише з академії були гроші, але й учениці залюбки давали невеликі пожертви, бо лише вони могуть відчувати, як погано, коли ти не ходиш до школи. Писала Л. Овсяк (пол. L. Owsiakówna)


Дня 13/IX-1935 р Оголошено у нашому класі, що післязавтра прибуде до Луцька після маневрів 24 піхотний полк. Велике враження на нас це справило. На засіданні вирішили, щоб кожна учениця та учень складалися на квіти, а також цигарки. Після уроків мало відбутися вітання. Тимчасом Пані Капєх (пол. Kapiechówna) донесла нам, що військо вже йде. З великою радістю ми почали викрикувати "Віват 24 полк". Дуже гарно грала музика. Коли ми подали квіти, на польських солдатах вималювалася радість. Це вітання залишилося у нас на завжди. Писала Рива Пельман (пол. Rywa Pelmanówna)


Оскільки дівчатка з нашого класу подали проєкт організації забави на класні потреби та потреби Товариства підтримки будівництва загальноосвітніх шкіл, то ми одразу ж почали над ним працювати. Ми організували зустріч на якій вирішили, щоб на забаві були різні несподіванки, наприклад серпантин, котильони ітд. Кожна дівчинка, або ж кожен хлопчик, мають зробити дві пари котильонів, а далі дати 30 грош на буфет. Ті, у яких є, мають принести килим або доріжку для прикрашення залу. Писала Рахеля Перегал (пол. Rachela Peregałówna)


Дня 1 листопада 1935 р. Сьогодні ми святково одягнені зібралися в школі й по четверо вирушили на Воєводську площу. Деякі діти в перших четвірках несли вінки. На площі ми поставали відповідно до номера школи та очікували на подальшу частину урочистості. І нарешті почули промову Пана Воєводи. Говорячи свою промову він пригадав для нас важку роботу тих солдатів, які боролись та обороняли Батьківщину до останньої каплі крові. Після промови, військовий оркестр заграв національний гімн і ми вирушили на військовий цвинтар. Спочатку йшов оркестр, потім військо, далі різні організації, врешті середні школи, а в самому кінці йшли загальноосвітні школи. Обабіч дороги йшли солдати зі смолоскипами. Нарешті ми дійшли до кладовища. На цвинтарі панувала могильна тиша. Майже на усіх могилах горіли свічки, а на хрестах висіли вінки. На цвинтарі ми також стали у визначених місцях. Але не всі, бо діти, що несли вінки, пішли в інше місце. Раптом, у ту мертву тишу, увірвався глибокий та поважний голос ксьондза. Він промовляв до нас, аби ми брали приклад з тих солдатів і аби ми боронили Батьківщину так як і вони. Пізніше хор заспівав жалобну пісню і ми розійшлися додому. Писала Аделя Фік (пол. Adela Fikówna)


Пам'ятник солдатам, що загинули у війні 1919 року. Воєводська площа. NAC

Дня 11 листопада День 11 листопада відзначався урочисто мешканцями Луцька. У всіх святинях міста проходили служби, на яких були присутні усі школи, різні організації, військо та поліція. Після завершення служб відбувся парад, у якому наша школа також брала участь. Усі серця мешканців Луцька того дня полетіли у майбутнє. Писала Логвінська Л. (пол. Łogwińska L.)


Дня 6.XII.1935 року. Дня 6 грудня в нашій школі ми святкуємо Святого Миколая. На цю урочистість ми святково одягнулися. У школі св. Миколай роздавав подарунки, якими ми дуже тішилися. Вечір цей пройшов з веселими розмовами та жартами. Наш VII клас отримав козу з різкою, а з ними й вірш:

Tango-tango-tangolita! Każda się tem hasłem wita. I już skaczą same nóżki. Wątowie zato tańczą pustki. Rźnie muzyka - walc-foxtroty! Kotyljony stroją psoty... Potem znowu skargi, dąsy. Choć tak piękne były pląsy Ale szybko czas upływa... Nie minęła jeszcze doba, Każda tylko lekcje zbywa. Boć przecież balu ozdoba! Więc dzień po dniu kwaśni minki Jak chłopaki jak dziewczynki. Czyż to nie jest widok marny? Gdy zbieramy punkty karne??!! - - - - - - - - - - - - - - Z tej poezji ... w taką proszę??!! Musimy odsiedzić Kozę! Вписала Е. Ґотман (пол. E. Gotmanówna)


Дня 8.XII.1935 р. відбулася вистава організована IV класом та старанням Польського Червоного Хреста під назвою "Осіння сірість". Вписала Е. Ґотман (пол. E. Gotmanówna)


Дня 14-XII відбулася лотерея ялинкових прикрас ручної роботи, які зібрала вся школа. Користуючись лотереєю Польський Червоний Хрест також поставив свою ялинку, прикрашену у червоно-білі кольори, яку кожен хотів виграти. Усі присутні на лотереї оцінили красу ялинкових прикрас. Писала Цірля Лайтер (пол. Cirla Łajterówna)


Дня 21.XII.1935 р. З великим нетерпінням ми чекали на день 21.XII, коли нам мали роздати свідоцтва. І нарешті надійшов той день коли нам роздали свідоцтва та відпустили на Свята. В класі тоді панував галас. Для одних дівчаток то була радість, а для інших плач. Вписала Ґотман (пол. Gotmanówna)

Свідоцтво про закінчення школи видане Естері Ґоттман

Дня 21, 22-XII-1935 р. Відбулася ханукальна вистава, яку організували ізраїльські дівчатка. Вистава у нас дуже добре вийшла. Було чимало дітей, а також батьків. Вистава справила на всіх велике враження. писала Цірля Лайтер (пол. Cirla Łajterówna)


Дня 13 I 1936 Вже надійшов очікуваний день 10 січня, в цей день ми прийшли в школу після канікул. Наш клас дуже чисто виглядав. Кожна дівчинка мала чистий випраний фартушок. Але ще деяких дівчаток бракувало. Так пройшов день 10 січня. Писала Лайтер (пол. Łajterówna L.)


Дня 17 XII 1935 р. Покинула школу і взагалі Луцьк наша однокласниця Гелена Яшевська (пол. Helena Jaszewska). Вона поїхала до Скаржиська (пол. Skarżysko-Kamienna) до мамусі й там залишилася. Було нам дуже прикро з нею прощатися, але що ж, так мало статися. Ми писали до неї листи після різдвяних канікул, це було нашим завданням, на тему "Як провела свята". Ми часто її згадуємо і жаліємо, що вона не може до нас повернутися. Писала Гатир (пол. W. Hatyrówna)


Дня 22 XII 11935 р. Перешли з нашого класу в VI дві наших однокласниці, а саме Люба Козак (пол. Luba Kozakówna) та Рахеля Перегал (пол. Rachela Peregałówna). Дуже нам було прикро, але що ж, ми мусимо з тим якось зжитися. Писала Гатир (пол. W. Hatyrówna)


Дня 1 II 1936 р. У нашій школі відбулася академія на честь дня народження Пара Президента Речі Посполитої Ігнація Мосціцького. Ми задовго до цього почали готуватися що цього важливого дня. І ось надійшов день 1 II 1936 р., ми о годині 16:15 зібралися в формі на урочистість в школі. Програма була дуже розмаїта, це було дуже гарно. У академії брали участь усі класи окрім 7. На академії думки усіх присутніх були дуже далеко, аж у Варшаві на замку, в резиденції Пана Президента. І кожен думав про те, як було б добре, якби усі могли у цю велику мить, для нас поляків, провести у присутності Пана Президента. Також ми вигукували вітання на честь Пана Президента Ігнація Мосціцького Найяснішої Речі Посполитої Польщі. Вкінці ми заспівали національний гімн "Jeszcze Polska nie zginęła". Писала Гатир (пол. W. Hatyrówna)

Візит президента 2РП до Луцька в 1929. З колекції В. Літевчука monitorwolynski.com

Дня 9 II 1936 р. У школі №2 відбулася танцювальна забава на яку ми дістали запрошення. На тій забаві було кілька наших однокласниць, які були дуже задоволені. Писала Гатир (пол. W. Hatyrówna)


Дня 25 II 1936 р. У нашій школі відбувся виступ, організований учасниками клубу Морської та колоніальної ліги (пол. Liga Morska Kolonjalna). Програма була наступною: 1) Хор класу IV. 2) Поклик моря. 3) Декламування. 4) Спів. Виступ цей був гарно та добре організований, ми були ним задоволені. Писала Ярема (пол. H. Jaremówna)


Дня 23 II 1936 р. У нашій школі відбувся маскарад. Він розпочався о 4 годині для молодших класів I II III IV. А о 7 для класів V VI VII. До зали входили в різних костюмах дівчатка, з них мали обрати і нагородити за найгарніший, найпродуманіший і найдешевший костюм. Довго ж ми бавилися та із захватом дивилися на костюми. Аби мати пам'ятку з того маскараду ми вирішили зробити групове та індивідуальні фото. Так весело та приємно ми провели вечір. Писала Ярема (пол. H. Jaremówna)


Дня 29 II 1936 р. З нашого класу до класу VI перейшла наша однокласниця Бялошевська (пол. Białoszewska). Дуже нам було прикро, але мусимо з тим якось погодитися. Писала Ярема (пол. H. Jaremówna)


Дня 19 III відбулася урочистість іменин пам'яті Маршалка Юзефа Пілсудського. Ввечері у сьомій ми зібралися аби послухати промову яку транслюватимуть по радіо з Королівського замку в Варшаві. Коли повідомили, що зараз почнеться промова, ми погасили світло і при світлі свічок вислухали промову, а потім розійшлися по домівках. Писав Свереда (пол. P. Swereda)


Дня 25 III пройшли іменини Пані Керівнички. Після служби ми зібралися в залі де відбулося дарування квітів та виголошення побажань. Після привітань ми заспівали пісню про день народження. Потім старші класи спустилися до великої зали або передати прапор шостому класу, після чого була прочитана доповідь і ми заспівали кілька пісень Марії Конопницької і розійшлися додому. Писав Свереда (пол. P. Swereda)


Дня 25 IV 1936 року Луцьк відзначав весняне свято лісу. У тій урочистості брали участь усі школи. У святі тому брав участь VII клас та почесна варта VI класу. Парами ми пішли на службу до костелу. Після служби помарширували ж ми на оболонь Стиру, де взяли участь у садінні дерев. Писала: Прендка (пол. H. Prędka)


Свято лісу біля луцької катедри. Echa Leśne

25 переглядів0 коментарів

Пов'язані пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page