top of page
  • Фото автораVolynia

Класна хроніка однієї з луцьких шкіл. Ч.1

Оновлено: 1 квіт. 2022 р.

Маємо чудову цікавинку, яка демонструє живу історію життя одного з класів Семикласної Публічною Загальної Школи №7 ім. Марії Конопницької в Луцьку. Та хроніка містить записи дівчаток з тієї школи протягом трьох класів - V, VI, VII. Ми поділили їхні записи згідно з навчальними роками та переклали українською.

 

Дня 21 серпня 1933 розпочався шкільний рік. Писала Германовська (пол. Hermanowska)


Дня 1 вересня 1933 року відбулася "Академія" на честь короля Собеського і на згадку відбиття Відня. У тій Академії брав участь наш клас. Дівчатка вбрані у краківський народний одяг декламували хором "А за того короля Яна..." (пол. "A za tego króla Jana"...). Стояли під сценою, а на сцені відтворили момент, коли німецькі посланці благають польського короля про допомогу. Сценку зіграли учні гімназії.. Писала Римарчик (пол. Rymarczykówna)

Дня 1 вересня 1933 відбулися польоти польських літаків. Ми були на аеродромі. Вдивлялися як літаки сідали. Писала Германовська (пол. Hermanowska)

Ангар Ліги Протигазової та Повітряної Оборони (пол. L.O.P.P.) в Луцьку . Przegląd Wołyński від 16.06.1929

Дня 9 жовтня 1933 було "юнацьке спортивне свято". Ми були на гімназійному майданчику. Наступного дня ми пішли на Стадіон, де відбулися змагання. Писала Римачик (пол. Rymarczykówna)

Дня 15 жовтня 1933 з приводу 250 річниці збереження Відня наш клас організував ранок на честь короля Собеського. На ранку були усі учениці нашої школи. Писала Носевич (пол. Nosewiczówna)

Дня 26 жовтня 1933 наш клас відвідав пан Інспектор і пан Візитор з Міністерства. Пан Візитор оглядав наші саморобні роботи. Далі пішов до IV класу. Писала Пєровська (пол. Pierowska)

Дня 1 листопада 1933 Польща святкує свято на честь тих солдатів, хто загинув обороняючи Батьківщину. Наша школа також взяла участь в жалобній процесії на цвинтар, де ми поклали вінки. Писаза Біжі (пол. Biźi)

Військовий сектор на цвинтарі в Луцьку. catholic.volyn.ua

Дня 11 листопада 1933 випала 15-літня річниця відновлення незалежності Польщі. Того дня ціла наша школа влаштувала "Ранок" де нам розповідали про значення тієї річниці в незалежній Польщі. Писала Бронфер (пол. Bronferówna)

Дня 19 XI 1933 р.. в нашій школі відбулося відкриття Читальні. Читальня відкрита лише в неділі. Приходять до неї наші дівчатка. В нашій читальні є багато журналів "Płomyczek", книг для читання та інших цікавих [речей], якими можна користуватися. Дівчатка задоволені нашою читальною. Внизу є різні картинки та написи, як дівчатка мають поводитися в читальні. Писала Перегал (пол. Peregałówna)

Дня 26 XI 1933 р. п'ятий клас організував ранок, з тієї оказії, що день 29 листопада випадає річниця Листопадового повстання. Писала Ярема (пол. Jaremówna)

Дня 3 XII 1933 р. Святкували день народження Пані Ґоттман (пол. Gottman), VI клас привітав її, а далі клас V. І пані Ґотман говорила, що наймилішою справою було б те, щоб ми були ввічливі та слухняні. Писала Бялошевська (пол. Białoszewska)

Дня 6 XII 1933 р. Проводили в школі №7 святкування св. Миколая. На тому святкуванні роздавали подарунки якими дуже тішилися дівчатка. Той вечір пролетів досить швидко, бавилися ми весело та приємно. Писала Стоцька (пол. Stocka)

Дня 22 грудня 1933 отримали атестати за півріччя. Кожна дівчинка з пришвидшеним биттям серця отримувала атестати. Нам було цікаво чи будуть там хороші оцінки. Тому для одних з нас була радість, для інших плач. Писала Камінська (пол. Kamińska)

Дня 21 січня 1934 r. о 3 годині дня всі діти зібралися у великому залі, де стояла ялинка. Ялинка була красиво прикрашена. Почали ми грати у різні забави, а потім запалили свічки на ялинці, співали колядки, було весело та приємно у гроні вчителів та подруг. Писала Вахуда (пол. Wachudówna)

Дня 27 I 1934 року місто було прикрашене прапорами, місто лилася музика і грала досить гарно. Пізніше ми дізналися, що це було з приводу оголошення в Сеймі нової Конституції. І всі тішилися. Писала Прендка (пол. Prędka)

Дня 28 січня зібралися в школі аби ухвалити правила у присутності пані виховательки V класу. Прийняли лише правила класу. Писала Блітц (пол. Blitzówna)

Дня 1 лютого Святкували в школі День народження Пана Президента. Портрет Пана Президента був досить гарно прикрашений. Писала Т. Барилович (пол. T. Baryłowiczówna)

Дня 7 лютого на лекції польської вирішили збирати книги для дітей закордоном. Ми мали так зробити на честь Маршалка Юзефа Пілсудського. Ми із задоволенням взялися за цей проєкт, бо кожна має стару книжку, вирішили збирати чим більше. Нажаль, дівчатка дуже повільно збирають книжки.

Дня 8 лютого на лекції історії в нашому класі був Пан Інспектор. Писала Ванда Гатис (пол. Wanda Hatysówna)

Дня 10 лютого вже в друге був у нашому класі на лекції географії Пан Інспектор. Писала Ванда Гатис (пол. Wanda Hatysówna)

Дня 6 березня у нас в школі відзначали другу болісну річницю смерті Біскупа Бандурського. Одна з наших вчителів виголосила лекцію про Біскупа Бандурського і зачитала один з його творів, далі співали ми пісень. На стіні був портрет Біскупа, гарно прикрашений, а під ним напис: "Ксьондз Біскуп Бандурський взірець Каплана Патріота". Писала Люба Козак (пол. Luba Kozakówna)

Дня 10 березня прийшов до нас пан Ґотман (пол. Gotman) з фотоапаратом. Дівчаток наших пан фотографував на дворі, в магазинчику, читальні та бібліотеці. Ті фотографії подаровані на пам'ять пану Інспектору який покидав Луцьк. Писала Мар'я Пулторак (пол. Marja Półtorakówna)

Дня 18 березня 34 відзначали велику урочистість: день народження Маршалка Юзефа Пілсудського. Урочистість вдалася, оскільки готувалися ми до неї досить довгий час. Зал, в якому відбувалася урочистість був гарно вбраний. Урочистість розпочалася о 3 годині після обіду. Зал був заповнений. Серед гостей також були батьки. У програмі святкування було: одиничне та групове декламування, виступ на тему святкування та біографія Юзефа Пілсудського. На завершення виступив хор нашої школи. Після виступу хору всі розійшлися. Писала Янка Теодорович (пол. Janka Tedorowiczówna)

Дня 25 березня 1934 р. був день народження нашої улюбленої Пані Керівнички [Директорки]. Зібралися ми в школі, аби цей урочистий день відзначити. Хвилина ця була досить гарна. Писала Ванда Носевич (пол. Wanda Nosewiczówna)

Дня 18 квітня 1934 р. наш клас з V класом школи№6 ходили до лісу, з панами Тедорчуком (пол. Tedorczuk), Ґольцом (пол. Golc) та Камінським (пол. Kamiński). Мандрівка відбулася з науковою метою. Писала Федорович (пол. J. Fedorowicz)

Дня 11 квітня ходили на екскурсію Луцьком, аби пізнати його пам'ятки. Всього Луцька ми не звідали, але решту плануємо дослідити пізніше. Писала М. Пулторак (пол. M. Półtorakówna)

Дня 11 квітня вирішили взяти участь в екскурсії до Кременця, і з цією метою пишеми лист до учениць школи №2 в Кременці. Писала Л. Логвінська (пол. L. Łogwińska)

Дня 25 квітня сталася у нашій школа аварія. Розсипалася стіна у квартирі пані керівницки і потріскалася стіна в канцелярії. Лекції IV класу мусять відбуватися на подвір'їю. Писала Квурт В. (пол. Kwurt W.)

Дня 2 травня ми були у Волинському музеї. Оглядали там різні цікаві речі: старі монети, листи, портрети, народний одяг та речі, зброю, опудало мамонта. Писала Саковська (пол. Sakowska)


Волинський музей. NAC

Третє травня то національне свято. Свято те святкує вся Польща. І Луцьк і ми урочисто його відзначали. Писала В. Носевич (пол. W. Nosewiczówna)


Дефіляда в Луцьку. 3.05.1933. Sławek Sobos

Дня 13 травня відбулася урочистість Першої Сповіді в нашій школі. Був то чудовий день. Старші дівчатка допомагали готувати спільний сніданок. Писала Стацька (пол. J. Stacka)

Дня 18 травня поїхали потягом на маювку до Ківерець. Цілий день провели в чудовому зеленому лісі. Повернулися співаючи протягом усієї дороги. Писала Р. Армель (пол. R. Armelówna)

Дня 4 червня 1934 р. прибув до нашої школи пан Міністр Релігійних Конфесій та Публічної Освіти Вацлав Єнжеєевич (пол. Wacław Jędrzejewicz). Прибувши до нас почав оглядати класи, вписавшись до нашої класної хроніки. Коли мав вирушати, одна з наших подруг попрощалась з ним, а інша подарувала квіти. Потім ми крикнули "проводжаємо Пана Міністра". Сівши до авто Пан Міністр поїхав. З відвідин Пана Міністра ми були задоволені та горді. Відвідини Пана Міністра залишаться в нашій пам'яті назавжди. Писала Федорович (пол. J. Fedorowicz)


Вацлав Єенжеревич серед представників католицької церковної ієрархії львівської провінції в Луцьку. NAC

Дня 15 червня 1934 року отримали атестати. На завершення відбулася спільна молитва і прощання зі всіма класами старших учениць. Писала Ярема (пол. H. Jarema)


Протягом декількох місяців збирали матеріал для Конкурсу під назвою "Завжди вірні". Коли вже було достатньо матеріали виконали завдання. Дня 16 червня 1934 р. було підбито підсумок конкурсу під назвою "Завжди Вірні". Першу нагороду отримала В. Носевич (пол. W. Nosewicz), другу Бушева (пол. H. Buszewa), третю нагороду Нечай (пол. O. Nieczaj). Далі було витягування лотерей. До першого раунду витягування підійшли: Бялошевська (пол. Białoszewska), Соколовська (пол. Sokołowska), Германовська (пол. Hermanowska), Біжі (пол. Bizi), Козак (пол. Kozak), Цитвар (пол. Cytwar), Федорович (пол. Fedorowicz). Головний приз витягла Цитвар. До другого витягування підійшли: Стоцька (пол. Stocka), Козак (пол. Kozak) та Байчман (пол. Bajczman). Головний приз витягла Stocka. Третій приз витягла Соколовська (пол. Sokołowska). Писала Носевич (пол. Nosewicz)

62 перегляди0 коментарів

Пов'язані пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page